Válečkové řetězy

Válečkové řetězy představují jádro našeho sortimentu a nejběžnější typ kloubového řetězu obecně. Uplatňují se v téměř všech oblastech převodů. Ostaní typy kloubových řetězů jsou jejich odvozeniny pro speciální použití.
Konstrukčně téměř  totožné s válečkovými řetězy jsou řetězy pouzdrové, nazývané také řetězy transmisní, které však nemají váleček, což vede relativně k většímu opotřebení než u válečkového řetězu.

Válečkový řetěz je tvořen soustavou vnitřních a vnějších článků, kdy čep vnějšího článku zapadá do pouzdra vnitřního článku. Pouzdro je skryto v pohyblivém válečku a toto uspořádání snižuje působení třecích sil při interakci s řetězovým kolem. Počet vnitřních a vnějších článků je stejný, proto řetěz má obvykle sudý počet článků. V některých případech je potřeba, aby řetěz měl lichý počet článků a zde je vhodné použít redukční článek, který se však stává nejslabším článkem řetězu a jeho pevnost se tím snižuje až o 30%. Pokud se řetěz dodává nezapojený do pevné smyčky, je posledním článkem článek spojovací s perkem nebo závlačkou.

Válečkové řetězy se vyráběji dle norem DIN (Deutsche Industrie Normen), BS (evropská norma Bristish Standard), ANSI (americká norma American Standard), ISO (mezinárodní norma). Dříve zavedené normy jednotlivých států se postupem času sjednocují s normou ISO a ANSI z důvodu prodeje řetězů po celém světě a jejich vzájemné zaměnitelnosti.

Válečkové řetězy jsou nezbytnou součástí řetězového převodu (tedy vzájemná interakce řetězu a řetězového kola). Jedním řetězem je možno pohánět více řetězových kol. Válečkové řetězy podle počtu řad mohou být nejen jednořadé (simplex), ale také dvouřadé (duplex) a třířadé (triplex).  Řetězy s větším počtem řad se používají k přenosu větších výkonů a při použití větší obvodové rychlosti řetězu. Obecně platí, že čím menší je rozteč řetězu, tím větší obvodová rychlost může být použita.

Předností válečkového řetězu je především široké uplatnění v průmyslových aplikacích, spolehlivý a bezpečný provoz a použití větší obvodové rychlosti řetězu.

 

 

                                                                                                                                                             

Standardní provedení (série B - EU)

Válečkový řetěz jednořadý
PRODUKTOVÝ LIST >>>> 
Standardní provedení (série A - US)
Válečkový řetěz ANSI
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy v zesíleném provedení
Řetězy v zesíleném provedení
PRODUKTOVÝ LIST >>>>
Řetězy s rovnými deskami
Řetěz s rovnými deskami
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy standardní nerezové
Řetězy nerezové
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy standardní poniklované
Řetězy nerezové
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy s prodlouženou roztečí
Válečkový řetěz s prodlouženou roztečí
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy s dutými čepy
Válečkový řetěz s dutými čepy
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy speciální s unašeči
Řetězy válečkové speciální s unašeči
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy speciální s prodlouženými čepy
Řetězy válečkové s prodlouženými čepy
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy speciální s pogumovaným profilem
Řetězy speciální s pogumovaným profile
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy akumulační s velkými kladkami
Válečkovýé řetězy akumulační
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

Řetězy s bočním průhybem - křivoběžné
Řetězy s bočním průhybem
PRODUKTOVÝ LIST >>>>

 

 

Tato stránka používá cookies. Vice info